ערן איזנהמר

מנהל תוכנית אולימפוס, אדריכל ואוצר. מחקריו עוסקים באדריכלות ובחיים בעיר כמרחב להתנסות, למידה ופעולה באמצעות פרקטיקות של אדריכלות ואומנות, פרפורמנס ועיצוב.

אסף אלקלעי

אמן, עוסק בפיסול, וידאו, צילום ומיצב. בוגר תואר ראשון בצילום ושני באמנות מבצלאל, ותוכנית לימודי חינוך לאמנות מהאוניברסיטה העברית בירושלים. מרצה בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, ומנהל את לימודי חינוך לאמנות בתוכנית המשולבת של האוניברסיטה העברית ובצלאל.

אנה ווילד

אומנית פרפורמנס ומיצב, בוגרת תוכנית תואר שני DasArts, אמסטרדם ובית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. עוסקת ביצירת מצבים ותנאים שהופכים למידה והבנה לפעולות חתרניות ופיוטיות.

רותם וולק

יוצרת תיאטרון, סאונד ופרפורמנס לבמה ולמרחב הציבורי. בעלת תואר ראשון בבימוי והוראת תיאטרון מסמינר הקיבוצים ותואר שני בפרפורמנס מאוניברסיטת Goldsmiths בלונדון. רבות מעבודותיה תלויות מקום ומשלבות סיורי הליכה בעיר.

הילה כהן שניידרמן

אוצרת ומרצה לאומנות, בעלת תואר שני בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. אוצרת ראשית של מובי: מוזיאוני בת ים ומתמחה בפרויקטים תלויי מקום המבוססים על מחקר אומנותי מתמשך.

מעיין מוזס פלטניק

יוצרת וידאו ופרפורמנס, בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי ובעלת תואר שני באומנות ציבורית מאוניברסיטת באוהאוס בוויימאר. עוסקת בקשר שבין מרחב עירוני, אומנות וחינוך.

דנה פריבס

דנה פריבס, מעצבת וחוקרת תהליכי שינוי ולמידה במגזר הציבורי, מפתחת תכניות מנהיגות במכון מנדל למנהיגות, ומנחה
צוותים וארגונים במתודולוגיה של חשיבה עיצובית (Design thinking). מלמדת עיצוב שינוי בתואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל.

יוני רז פורטוגלי

סופר ומסאי. כתביו מתפרסמים בישראל (מעיין, הארץ) ובעולם (n+1, Popula). בעל תואר ראשון בקולנוע וספרות ותואר שני בספרות יידיש וספרות צרפתית מאוניברסיטת תל אביב.

מור קדישזון

חוקרת ומתרגמת, תופרת עולמות. מגיעה מתחומי האקדמיה, החינוך והטיפול. עוסקת באקולוגיה עמוקה של החיים ושל הסובב אותנו, ובעיקר של מה שקושר את נשמתנו עם נשמת העולם. מתעניינת באלכימיה עכשווית (הומאופתיה), בדבורים (החרקים) ובהשבת הקוסמולוגיה לחיי הרוח, המדע והיומיום.

רוני רביב

אמנית ומחנכת. בעלת תואר ראשון מבית הספר לאמנות רב תחומית במכללת שנקר ותואר שני בחינוך ואמנות מאוניברסיטת גולדסמית'ס בלונדון. עוסקת בהוראה ופיתוח פרוייקטים העוסקים בקשר שבין תהליכים של יצירה ולמידה.

אולימפוס - הרפתקאות לימוד ליוצרים

אולימפוס הוא מרכז לימוד ליוצרות ויוצרים מכל תחום. אנחנו מציעים תכניות לימוד מקוריות, בלתי צפויות ולעיתים גם די מוזרות, שנועדו לאתגר הרגלים יצירתיים, לפתוח אופקי חשיבה חדשים, ולכייל את המצפן היצירתי. הרפתקאות הלימוד שלנו מחזירות את ההתרגשות, את חדוות הגילוי של שנה א׳ - לעשייה שבה את/ה עסוק/ה כעת.

בין תכניות הלימוד של האולימפוס תמצאו, למשל, קבוצת קריאה של יוצרים מתחומים שונים ב״בעקבות הזמן האבוד״, תכנית לימוד לאדם אחד בלבד המלווה אותו בזיקוק פרויקט אחד לבחירתו, תכנית לימוד על מעלות  העבודה בחלל קטן, וסדנה במתן וקבלת פידבק, בהשראת שיטת הפידבק הידועה של בית הספר דאסארטס (DasArts). 

צוות המנחים שלנו כולל אמניות, מעצבים, כותבים, בעלות מלאכה, אדריכלים, נשות מחול ופרפורמנס, ופדגוגים. יחד אנחנו מפתחים מדי שנה סילבוס רלוונטי ופדגוגיה עכשווית ליצירה היום.

קבוצות קטנות, בהתאמה אישית

הזמן של תלמידי ותלמידות האולימפוס יקר. אחד הדברים שמייחדים אותנו כמרכז לימוד הוא האופן שבו אנחנו מצוותים את קבוצות הלימוד. אנחנו פוגשים כל יוצר ויוצרת המעוניינים להצטרף לתכנית ומתוודעים לתחומי העניין והפרקטיקה שלהם. על הבסיס הזה אנחנו מכוונים ומרכיבים את קבוצות הלימוד במחשבה על הדינמיקה העתידית במפגשים, כדי להבטיח חווית לימוד אינטנסיבית ומלאת עניין.

תכניות הלימוד שלנו מבקשות אומץ, חדוות משחק והתמסרות, שאליהן מתחייבים גם המנחים וגם הלומדים. הן מתקיימות בקבוצות קטנות של עד שמונה אנשים, תוך דגש על איכות המפגש, והתמקדות באופי הלמידה של כל יוצר ויוצרת. תמצאו בהן פדגוגיה שיוויונית ופתוחה, שבה הלומדים והמנחים לומדים זה מזה. משתתפי התכניות באולימפוס משתלבים לעיתים קרובות כמנחים בתכניות הלימוד השונות של בית הספר של העיר, או בצוות האולימפוס עצמו. על מבחר פרויקטים שיצאו מהאולימפוס תוכלו לקרוא בבלוג המתעדכן שלנו.

ללמוד ולהציג באולימפוס

האולימפוס פועל בבית ליבלינג, מרכז תרבות תל אביבי רוחש פעילות. אנחנו מפעילים כאן את גלריית ״אמפי״ לאמנות עכשווית ובקרוב נפתח את ׳הר׳ - מרכז קטן לפרפורמנס ומחול. יש לנו גם נגרייה קטנה במרתף, וסטודיו לאמנות ואדריכלות בקומת הכניסה (שם פועל גם בית קפה). התשתיות האלה מאפשרות לנו להציג תערוכות של בוגרי התכניות, להפיק מופעים וערבי קריאה או להדפיס ספרונים וקטלוגים שנובעים מתוך העשייה בקבוצות הלימוד של האולימפוס.

הדרך

׳הדרך׳ הוא משחק סימולציה שפותח באולימפוס עבור כל יוצר ויוצרת שעסוקים בשאלות על הדרך שבה הם הולכים. במהלך המשחק ננסח את דרכנו בעולם: מה אני רוצה לעשות ולמה? מה הם הצעדים שעלי לעבור בדרכי? מה עלי ללמוד ולהשיג, ומה כבר יש ברשותי?

״הדרך״ הוא ערב לשישה משתתפים, שבמהלכו קבוצה קטנה של יוצרות ויוצרים מתכנסת סביב משחק לוח ודנה בדרכו האישית של כל אחד מהם, ובדרך שאנו מתווים ביחד. ״הדרך״ נמשך כשלוש שעות. הוא בוחן את אופני הפעולה, נטילת הסיכונים וקבלת ההחלטות שלנו כאמנים. נצא ממנו עם חשיבה קונקרטית ומוחשית יותר על הצעד הבא שלנו וכיצד עלינו לעשותו.

ערבי משחק מתקיימים באולימפוס מעת לעת, המועד הבא בשבת 17.12 18:00-21:00
עלות 110 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

חדר מורים / רוני רביב, אסף אלקלעי, דנה פריבס

בחדר המורים נבחן את הפרקטיקות שלנו כיוצרים מנקודת מבט חדשה - האופן שבו אמן פועל כמורה במרחב כיתה שהיא סטודיו. נקרא ונעמיק בתיאוריה עכשווית הקושרת בין עולמות החינוך והאמנות (רנסייר, קלייר בישוף, אירית רוגוף) ונחקור את החיבור שבין דמות היוצר לדמות המורה. ניצור תרגילים שנובעים מתהליכי העבודה של המשתתפים, נתנסה בגישות חדשות למתן פיד-בק, ונגלה כיצד הרפלקסיביות שבמעשה ההוראה מזינה בחזרה את תהליכי היצירה האישיים בסטודיו.
במהלך התכנית יפתח כל משתתף סדנה אישית על בסיס אופני הלמידה הנובעים מעבודתו האמנותית ומהמחקר האישי שלו. הסדנאות החדשות יוצעו לקהל הרחב בבית ליבלינג במסגרת ארוע סיום התכנית.
עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.
התכנית תתקיים בימי חמישי בשעות 16:00-19:00 החל מה-3.11 למשך 13 מפגשים.

פרוסט 3 / יוני רז פורטוגלי ואנה ווילד

״פרוסט״ היא סדנת קריאה ליוצרים. בשנתיים האחרונות אנחנו נפגשים מדי שבוע באולימפוס כדי לקרוא לאט ולשוחח לעומק על הרומן ״בעקבות הזמן האבוד״ - יצירת מופת בת שבעה כרכים מאת מרסל פרוסט, שנושאה המרכזי הוא איך, בעצם, אדם הופך לאמן.
במהלך המפגשים אנחנו מפתחים יכולת לבצע קריאה אישית ובטוחה בטקסט מכל סוג, מתרגלים קריאה פעילה בעזרת תרגילים שונים ומשונים, ומגלים מחדש עד כמה טכניקת קריאה מנומקת ויצירתית היא כלי חשוב עבור הפרקטיקה שלנו כאמנים, וכאנשים מתבוננים בכלל.
אתם מוזמנים מאוד להצטרף אלינו גם אם לא קראתם את החלקים הקודמים. הקבוצה מורכבת ממשתתפים שהצטרפו בכרכים שונים. כל כרך הוא רומן בפני עצמו, המאפשר תרגול ולמידה מעמיקה ומשמעותית. בסמסטר זה נקרא ביחד את הכרך השלישי, ״בצל עלמות מלבלבות״.
מבחר עבודות שנוצרות במסגרת קבוצת הקריאה יכונסו בסופה לספרון שיראה אור במסגרת האולימפוס.

עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.
התכנית תתקיים החל מ8.11.22 בימי שלישי בין השעות 18:00-20:00 למשך 13 מפגשים.

קשרים בלתי נראים / הילה כהן שנידרמן

תכנית הלימוד ״קשרים״ היא קבוצת מחקר-מכוון-לפעולה המאמינה כי הקול הבודד מעצים ומחדד את כוחו ואת משמעות פעולותיו כאשר הוא מכיר בהיותו חלק ממערכת רחבה יותר של יחסים. נקודת המוצא של התכנית היא זו - כיוצרים איננו נמצאים, כפי שלעיתים נדמה, במאבק זה עם זה על מקוריות, מקום ומשאבים מצומצמים, אלא להפך - כל יוצר הוא מעין כוכב לכת, המוצא את מקומו ואת יחודיותו רק מתוקף היותנו חלק אינטגרלי ממערכת רחבה יותר.במהלך המפגשים נדגיש ונשכלל את הטרמינולוגיה האישית המגדירה את יצירתנו, ונתרגל תהליכי ניסוח והמשגה הנדרשים כדי להפרות אחרים באוצר המילים שלנו. נפתח קשב ותשומת למילים שבהן אנו משתמשות עבור יצירתנו, וניצור שפה אינטימית, אישית, ועם זאת משותפת ובהירה.


קשרים מתקיים במוזיאון בת-ים לאמנות בימי שני בשעות 18:00-21:00 למשך 13 מפגשים.
עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

הר / מעיין מוזס

הר היא תכנית לימוד במחול ופרפורמנס המתמקדת במחקר ופיתוח עבודות שנועדו לחלל קטן במיוחד. לאורך המפגשים נבדוק את ההשפעה של חלל קטן על פעולתו של הגוף. נבין יחד את השלכות המינימליזם בעבודות-גוף, נגלה מה הוא המינימום שעבודה צריכה, ומה לא מורידים בשום אופן. נגיע אל הגרעין, אל הזיקוק שממנו מתחילה עבודת אמנות.
פרפרומנס היא אמנות שאינה זקוקה כמעט לדבר בכדי להתקיים. במובן הזה, הר היא תכנית לימוד בפשטות. נחקור את מושג הפשטות ונשאף להגיע אליה דרך פעולות הקשורות בכך: מיקוד, הפשטה, ליטוש, הברקה. נשאף להגיע אל רגע הפשטות האולטימטיבית, שבו אמנות מתקיימת לא שום אמצעי פרט לגופנו. הקורס מתרחש בהר, מרכז חדש (וקטן) לפרפורמנס, הממוקם בחלל הנמוך ביותר בבית ליבלינג. התכנית מיועדת לעוסקות ועוסקים במחול ובחקר הגוף והפרפורמנס. בסיום הקורס, לאחר זמן נוסף של עבודה, נציג את העבודות בהר.

עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.
התכנית תתקיים החל מה3.11 בימי חמישי בין השעות 18:00-21:00 למשך 13 מפגשים.

אתרים / רותם וולק

המקומות שבהם אנו חיים, הולכים ויוצרים מעצבים אותנו ואת תחושתנו בעולם. בתכנית ״אתרים״ נעמיק את יכולת ההתבונננות והיצירה שלנו במקומות ציבוריים. במהלך המפגש הראשון נבחר מקום אחד בעיר שאותו נרצה לחקור ביחד, ואז נצלול אל תהליך שהייה ומחקר אמנותי-מעשי מתמשך סביבו. נבחן כיצד שהותנו במקום מסוים משפיעה עליו, וכיצד תכונותיו ואיכויותיו של המקום משפיעות עלינו כיוצרים.
נקודת המוצא של מפגשי התכנית היא שכל חלל דורש הקשבה ופענוח ייחודי, החל מהמבנה הארכיטקטוני ועד האקלים המתקיים בו. קשב כזה יכול להוביל ליצירה משמעותית הן עבור הצופים-משתתפים והן עבור היוצר עצמו, בדגש על הנוכחות הפיזית המשותפת של הצופים והיוצר במקום וזמן מוגדרים. במהלך המפגשים נפתח מחשבה אמנותית אקולוגית - מה אנחנו יכולים לקחת ממה שכבר קיים סביבנו? כיצד ניתן להאיר אותו באור חדש, מנקודת המבט שלנו?
התכנית תסתיים בהצגת תערוכה שבה כל אחד מהמשתתפים ייצור עבודה תלויית מקום במדיום לבחירתו: סאונד, פרפורמנס, אינסטליישן, צילום, כוריאוגרפיה ועוד.

עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.
התכנית תתקיים בימי ראשון החל מה5.2.23 למשך 10 מפגשים.

זיקוק / אנה ווילד ומעיין מוזס פלטניק

תכנית זיקוק היא הזמנה להרפתקת לימוד אישית, אקספירמנטלית ובלתי צפויה. היא מתקיימת בבית הלומדת, ואורכה הוא תשעים ימים בדיוק. במסגרת התכנית תוכלי לזקק פרויקט אחד ממרחב היצירה שלך - בין אם כבר ברור לך בדיוק מה הוא, ובין אם עדיין לא, בעזרת ליווי קשוב של אישה יוצרת כמוך, החושבת איתך לעומק על המהלכים היצירתיים שבהם את עסוקה. השיחה המתמשכת שמציעה התכנית מלווה בהתבוננות עדינה באופן עבודתך ובסדרה של תרגילים ומשימות. יחד, נמפה את צרכיך היצירתיים ונטווה עבורך רשת אישית ומפתיעה שתחבר בינך לבין אנשים, מקומות, טקסטים ורעיונות חדשים הרלוונטיים לעבודתך. התוכנית מעניקה מסגרת אישית יוצאת דופן לזיקוק הדבר שלך - יהיה זה מחקר, יצירה או רעיון שאפילו לך קשה עדיין להגדירו. אל מסע הזיקוק נצא יחד. בסופו, תמצאי עצמך במקום חדש.

מפגשי התכנית נקבעים באופן אישי בין המנחה ותלמידה, ומתקיימים לאורך 90 ימים.

עלות 2,500 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

הר גורל / ערן איזנהמר ואנה ווילד

אמנות דורשת אימון. היא דורשת אימון טכני שביצענו לבדנו, בשעות ארוכות של התגבשות כיוצרים בסטודיו. אך היא זקוקה לא פחות גם לאימון מסוג אחר, אימון בשמירה על חדות - חדות בדיבור, בהקשבה, בפיתוח רעיונות. אימון שנוצר מתוך שיחה כנה וחדה עם יוצרים אחרים.
במפגשי תכנית הר גורל נייצר שגרת אימון כזו. שגרת האימון שלנו תאתגר את תפיסת הפרקטיקה האמנותית ככזו שנעה על ציר זמן של פרויקטים. נחשוב בה על היצירה כעל רצף של גילוי ולמידה, נעסוק במושגים ורעיונות כמו חברות, כוח וחופש, ונפגיש אותם עם הפרקטיקה של כל אחת ואחד מהמשתתפים. לאורך מפגשי התכנית ניצור לעצמנו מרחב שבו אפשר לברר לעומק את השאלות הרות הגורל הנמצאות בלב העשייה האמנותית שלנו - שאלות שלעיתים קרובות, במציאות של תחרות ושאיפה להישגים שסומנו מראש, לא נותר עבורן די פנאי ומרחב הולם.

עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.
התכנית תתקיים החל מה6.11 בימי ראשון בין השעות 18:00-20:30 למשך 13 מפגשים.

כתיבה קונקרטית


בתכנית הכתיבה הקונקרטית אנו מציעים לאנשים יוצרים סדנה בכתיבה בהירה, מדויקת וקונקרטית. נלמד לכתוב על העבודות והרעיונות שלנו מבלי לברוח אל מושגים ערפיליים או סיסמאות, ונתרגל כיצד לתאר אותם בפשטות ובאופן קונקרטי. כתיבה קונקרטית מאפשרת לנו לתאר את הקיים - את המחשבות המסויימות שלנו, את הדברים המסויימים שאנחנו רואים ומרגישים. היא מאפשרת לנו להיות מובנים יותר עבור אחרים, אך לא פחות מכך - עבור עצמנו.
דרך תרגילי התבוננות והקשבה, ותוך התנסות בתרגילי כתיבה במשכים שונים, נלמד לפתח את הקשב שלנו אל הקונקרטי והמסויים, ולהשתמש במילים פשוטות ובהירות כדי לתאר את מה שקורה לנגד עינינו, אוזנינו וידינו. פיתוח הטכניקה של הכתיבה הקונקרטית תחדד את תחושת הנוכחות, את יכולת ההתבוננות של המשתתפים בסדנה, תוך שכלול יכולות הניסוח ובחירת המילים.

עלות 960 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

פידבק

בסדנת הפידבק נתרגל שיחה קבוצתית, בקבוצה קטנה, שעיקרה הוא להזין-בחזרה. כל יוצר המשתתף בסדנה יציג עבודה-בתהליך ויקבל עליה פידבק משאר חברי הקבוצה, מתוך תפיסה של פידבק ככלי שימושי שתפקידו לחולל דיון מעמיק ומרחיב מעבר למתן ביקורת והבעת דעה.

סדנת הפידבק של האולימפוס פותחה בהשראת שיטת הפידבק של בית הספר דאסארטס (DasArts) באמסטרדם ובאישור בית הספר. השיטה מורכבת ממספר פורמטים קבועים שדרכם נותנים ומקבלים פידבק מעמיק. למפגש הפידבק ישנו מנחה שמכין את הסשן ביחד עם המציג ועוזר לו למקד אותו. מציג העבודה-בתהליך מנסח שאלה שתפקידה למקד את הפידבק בנושאים הרלוונטיים לו. במהלך הסשן אוסף המנחה את הרעיונות, ההצעות והדעות ומתעד אותם עבור המציג.

הסדנה מתאימה ליוצרים מכל תחום, ולמנחי סטודיו וסדנאות באקדמיות ובתי ספר מכל תחומי היצירה (עיצוב אדריכלות, מחול, אמנות ועוד) המעוניינים ברכישת כלי חדש למתן פידבק.
צוות ההנחייה של פידבק מורים ותלמידים באולימפוס, ובוגרת בית הספר דאסארטס, אמסטרדם.


עלות 960 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

טיול להר/מור קדישזון

טיול היא תכנית לימוד אישית שנועדה לאדם אחד. זוהי הזמנה להלך במשך יום מחוץ לסביבה שלך. לצאת מהבית, לעלות אל ההר, ולהביט משם על חייך והרגליך כיוצר.
התכנית מתחילה בנסיעה להר בצפון ולאחריה מפגש בן שלוש וחצי שעות.
במהלך המפגש תשבו, תלכו, תדברו, תשתקו, ובעיקר תקדישו זמן, במקום שקט ורחוק, לשאלות שמהוות את לב ליבה של העשייה שלכם. מה מעניין אותנו הרגע? מה עוד היינו רוצים להשיג? ולמה בסטודיו כבר התרגלנו? בטיול ננסח תשובות לשאלות הללו בקול רם, ובסופו נשמור על קור דק של קשב ותשומת לב הררית דרך כתיבה אישית והתכתבות. חודש לאחר הטיול הראשון, נעלה אל ההר למפגש נוסף, שיסכם חודש של הליכה מחוץ לעצמנו.

מועד לתחילת הטיול יתואם במייל
עלות: 1000 ש״ח.