top of page

ערן איזנהמר

מנהל תוכנית אולימפוס, אדריכל ואוצר. מחקריו עוסקים באדריכלות ובחיים בעיר כמרחב להתנסות, למידה ופעולה באמצעות פרקטיקות של אדריכלות ואומנות, פרפורמנס ועיצוב.

טל אלפרשטיין

טל אלפרשטיין (1985) בעלת BFA מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, וMA מבית הספר לקולנוע וטלוויזיה, אוניברסיטת תל-אביב. אלפרשטיין היא אמנית רב-תחומית, יוצרת פרפורמנס וידאו וקולאז׳.
אלפרשטיין הציגה את עבודותיה בתערוכות ובפסטיבלים בישראל, באירופה ובמזרח אסיה. סרטה הקצר Home Movie הוא הסרט הזוכה לשנת 2021 בפסטיבל Videodrunk לקולנוע אלטרנטיבי שבאונטריו, קנדה. עבודות הוידאו שלה הוקרנו בביאנלה לאמנות בקובנה ליטא, ב- NEXT! פסטיבל דוק-אביב, וב-D’EST פלובדיב בולגריה. אלפרשטיין זכתה למענקים על יצירתה מקרן רבינוביץ׳, המפעל לפרוייקטים מיוחדים של עיריית ת״א ומקרן הפיס לאמנות ותרבות. תערוכת היחיד האחרונה שלה, ׳פְּנִים׳, הוצגה בשנת 2022 בבית ליבלינג בת״א. כעת היא יוצרת פרוייקט חדש במסגרת חממת פיס לאמנות בגלריה ״המקרר״ בת״א. אלפרשטיין היא אחת ממשתתפות המחזור הבא בתוכנית הרזידנסי ארטפורט לשנת 23-24.

אנה ווילד

אומנית פרפורמנס ומיצב, בוגרת תוכנית תואר שני DasArts, אמסטרדם ובית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. עוסקת ביצירת מצבים ותנאים שהופכים למידה והבנה לפעולות חתרניות ופיוטיות.

רותם וולק

יוצרת תיאטרון, סאונד ופרפורמנס לבמה ולמרחב הציבורי. בעלת תואר ראשון בבימוי והוראת תיאטרון מסמינר הקיבוצים ותואר שני בפרפורמנס מאוניברסיטת Goldsmiths בלונדון. רבות מעבודותיה תלויות מקום ומשלבות סיורי הליכה בעיר.

יואב וינפלד

יואב וינפלד הוא אמן ואוצר, בוגר תואר ראשון ושני באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. עבודתו עוסקת בייצוגים של טכנולוגיות באמצעים לו-טקיים, ובקשרים בין טכנולוגיה ומצבים נפשיים כגון כהות חושים ואגרסיות מודחקות. וינפלד הוא מיסד שותף של חלל התצוגה “אופנובנק” והגלריה העירונית “תער”, יחד עם עומר שיזף. השניים אצרו את “רודפי מדרכות”, התערוכה המרכזית של אירועי אוהבים אמנות” בשנת 2021.
וינפלד זכה בפרס אמן צעיר של משרד התרבות (2021), ועבודותיו נמצאות בין היתר באוסף מוזיאון תל אביב, באוסף כנסת ישראל, באוסף האוניברסיטה העברית, ובאוספים פרטיים.
וינפלד מלמד במחלקה לאמנות באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל.

הילה כהן שניידרמן

אוצרת ומרצה לאומנות, בעלת תואר שני בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. אוצרת ראשית של מובי: מוזיאוני בת ים ומתמחה בפרויקטים תלויי מקום המבוססים על מחקר אומנותי מתמשך.

מרב קמל

אמנית. בוגרת המחלקה לאמנות בבצלאל ומכון כרם להוראת אמנות. זוכת פרס ביאטריס קולינר של מוזיאון ישראל, בו הציגה בשנה האחרונה את התערוכה "מיצי מרה" יחד עם חליל בלבין. עובדת בפיסול, רישום ומיצב. עוסקת בבניית דימויים של התחושה, בהבאת עדויות מתוך חלימה בהקיץ.

מעיין מוזס פלטניק

יוצרת וידאו ופרפורמנס, בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי ובעלת תואר שני באומנות ציבורית מאוניברסיטת באוהאוס בוויימאר. עוסקת בקשר שבין מרחב עירוני, אומנות וחינוך.

דנה פריבס

דנה פריבס, מעצבת וחוקרת תהליכי שינוי ולמידה במגזר הציבורי, מפתחת תכניות מנהיגות במכון מנדל למנהיגות, ומנחה
צוותים וארגונים במתודולוגיה של חשיבה עיצובית (Design thinking). מלמדת עיצוב שינוי בתואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל.

יוני רז פורטוגלי

סופר ומסאי. כתביו מתפרסמים בישראל (מעיין, הארץ) ובעולם (n+1, Popula). בעל תואר ראשון בקולנוע וספרות ותואר שני בספרות יידיש וספרות צרפתית מאוניברסיטת תל אביב.

מור קדישזון

חוקרת ומתרגמת, תופרת עולמות. מגיעה מתחומי האקדמיה, החינוך והטיפול. עוסקת באקולוגיה עמוקה של החיים ושל הסובב אותנו, ובעיקר של מה שקושר את נשמתנו עם נשמת העולם. מתעניינת באלכימיה עכשווית (הומאופתיה), בדבורים (החרקים) ובהשבת הקוסמולוגיה לחיי הרוח, המדע והיומיום.

רוני רביב

אמנית ומחנכת. בעלת תואר ראשון מבית הספר לאמנות רב תחומית במכללת שנקר ותואר שני בחינוך ואמנות מאוניברסיטת גולדסמית'ס בלונדון. עוסקת בהוראה ופיתוח פרוייקטים העוסקים בקשר שבין תהליכים של יצירה ולמידה.

אולימפוס - הרפתקאות לימוד ליוצרים

אולימפוס הוא מרכז לימוד ליוצרות ויוצרים מכל תחום. אנחנו מציעים תכניות לימוד מקוריות, בלתי צפויות ולעיתים גם די מוזרות, שנועדו לאתגר הרגלים יצירתיים, לפתוח אופקי חשיבה חדשים, ולכייל את המצפן היצירתי. הרפתקאות הלימוד שלנו מחזירות את ההתרגשות, את חדוות הגילוי של שנה א׳ - לעשייה שבה את/ה עסוק/ה כעת.

בין תכניות הלימוד של האולימפוס תמצאו, למשל, קבוצת קריאה של יוצרים מתחומים שונים ב״בעקבות הזמן האבוד״, תכנית לימוד לאדם אחד בלבד המלווה אותו בזיקוק פרויקט אחד לבחירתו, תכנית לימוד על מעלות  העבודה בחלל קטן, וסדנה במתן וקבלת פידבק, בהשראת שיטת הפידבק הידועה של בית הספר דאסארטס (DasArts). 

צוות המנחים שלנו כולל אמניות, מעצבים, כותבים, בעלות מלאכה, אדריכלים, נשות מחול ופרפורמנס, ופדגוגים. יחד אנחנו מפתחים מדי שנה סילבוס רלוונטי ופדגוגיה עכשווית ליצירה היום.

קבוצות קטנות, בהתאמה אישית

הזמן של תלמידי ותלמידות האולימפוס יקר. אחד הדברים שמייחדים אותנו כמרכז לימוד הוא האופן שבו אנחנו מצוותים את קבוצות הלימוד. אנחנו פוגשים כל יוצר ויוצרת המעוניינים להצטרף לתכנית ומתוודעים לתחומי העניין והפרקטיקה שלהם. על הבסיס הזה אנחנו מכוונים ומרכיבים את קבוצות הלימוד במחשבה על הדינמיקה העתידית במפגשים, כדי להבטיח חווית לימוד אינטנסיבית ומלאת עניין.

תכניות הלימוד שלנו מבקשות אומץ, חדוות משחק והתמסרות, שאליהן מתחייבים גם המנחים וגם הלומדים. הן מתקיימות בקבוצות קטנות של עד שמונה אנשים, תוך דגש על איכות המפגש, והתמקדות באופי הלמידה של כל יוצר ויוצרת. תמצאו בהן פדגוגיה שיוויונית ופתוחה, שבה הלומדים והמנחים לומדים זה מזה. משתתפי התכניות באולימפוס משתלבים לעיתים קרובות כמנחים בתכניות הלימוד השונות של בית הספר של העיר, או בצוות האולימפוס עצמו. על מבחר פרויקטים שיצאו מהאולימפוס תוכלו לקרוא בבלוג המתעדכן שלנו.

ללמוד ולהציג באולימפוס

האולימפוס פועל בבית ליבלינג, מרכז תרבות תל אביבי רוחש פעילות. אנחנו מפעילים כאן את גלריית ״אמפי״ לאמנות עכשווית ובקרוב נפתח את ׳הר׳ - מרכז קטן לפרפורמנס ומחול. יש לנו גם נגרייה קטנה במרתף, וסטודיו לאמנות ואדריכלות בקומת הכניסה (שם פועל גם בית קפה). התשתיות האלה מאפשרות לנו להציג תערוכות של בוגרי התכניות, להפיק מופעים וערבי קריאה או להדפיס ספרונים וקטלוגים שנובעים מתוך העשייה בקבוצות הלימוד של האולימפוס.

הר גורל / טל אלפרשטיין ויואב וינפלד

מטרת הקורס היא פיתוח שגרת עבודה אישית המתאימה לך. באמצעות שיחה קבוצתית מתמשכת, ביקורי סטודיו, קריאה וצפייה משותפות ותרגילים - נכוון לצמוח פנימה, בהתפתחות קדימה ואחורה. במפגשים נתייחס לסטודיו כאורגניזם חי המורכב ממהלכים קצרים וארוכים, שדורש גם הזנה. נחפש אחר משמעת עצמית שנובעת מתשוקה וחופש, ונגלה מחדש את העקרונות המובילים את הפרקטיקה היצירתית שלנו. נמפה את המתחים התוכניים שעומדים בבסיס הפעולות היצירתיות שלנו, נבחן אילו אופני פעולה נכונים לנו ואילו חוסמים אותנו, ונגלה איך להניע עשייה שמשהה את הצורך להבין ולהסביר כל הזמן. השאלות יובילו אותנו לחקירה עצמאית של כל אחד ואחת. אנחנו לא נהיה שומרות סף, אלא חברות-מלוות לדרך, וליצירת שיח מעמיק. נשתדל לא להפריע לדרך הזו, אלא להיות שם ולעזור בהגמשה, ארגון וכיול מרחב העשייה האישי .

עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

הקורס יתקיים בימי שני בשעה 10:00-12:00 החל מה29.1.24 למשך 13 מפגשים.

הר / מעיין מוזס

הר היא תכנית לימוד במחול ופרפורמנס המתמקדת במחקר ופיתוח עבודות שנועדו לחלל קטן במיוחד. לאורך המפגשים נבדוק את ההשפעה של חלל קטן על פעולתו של הגוף. נבין יחד את השלכות המינימליזם בעבודות-גוף, נגלה מה הוא המינימום שעבודה צריכה, ומה לא מורידים בשום אופן. נגיע אל הגרעין, אל הזיקוק שממנו מתחילה עבודת אמנות.
פרפרומנס היא אמנות שאינה זקוקה כמעט לדבר בכדי להתקיים. במובן הזה, הר היא תכנית לימוד בפשטות. נחקור את מושג הפשטות ונשאף להגיע אליה דרך פעולות הקשורות בכך: מיקוד, הפשטה, ליטוש, הברקה. נשאף להגיע אל רגע הפשטות האולטימטיבית, שבו אמנות מתקיימת לא שום אמצעי פרט לגופנו. הקורס מתרחש בהר, מרכז חדש (וקטן) לפרפורמנס, הממוקם בחלל הנמוך ביותר בבית ליבלינג. התכנית מיועדת לעוסקות ועוסקים במחול ובחקר הגוף והפרפורמנס. בסיום הקורס, לאחר זמן נוסף של עבודה, נציג את העבודות בהר.

עלות 2,000 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

הקורס יתקיים בימי שלישי החל מה- 30.1.24 בשעה 18:00-21:00 למשך 13 מפגשים.

זיקוק / אנה ווילד ומעיין מוזס

תכנית זיקוק היא הזמנה להרפתקת לימוד אישית, אקספירמנטלית ובלתי צפויה. היא מתקיימת בבית הלומדת, ואורכה הוא תשעים ימים בדיוק. במסגרת התכנית תוכלי לזקק פרויקט אחד ממרחב היצירה שלך - בין אם כבר ברור לך בדיוק מה הוא, ובין אם עדיין לא, בעזרת ליווי קשוב של אישה יוצרת כמוך, החושבת איתך לעומק על המהלכים היצירתיים שבהם את עסוקה. השיחה המתמשכת שמציעה התכנית מלווה בהתבוננות עדינה באופן עבודתך ובסדרה של תרגילים ומשימות. יחד, נמפה את צרכיך היצירתיים ונטווה עבורך רשת אישית ומפתיעה שתחבר בינך לבין אנשים, מקומות, טקסטים ורעיונות חדשים הרלוונטיים לעבודתך. התוכנית מעניקה מסגרת אישית יוצאת דופן לזיקוק הדבר שלך - יהיה זה מחקר, יצירה או רעיון שאפילו לך קשה עדיין להגדירו. אל מסע הזיקוק נצא יחד. בסופו, תמצאי עצמך במקום חדש.

מפגשי התכנית נקבעים באופן אישי בין המנחה ותלמידה, ומתקיימים לאורך 90 ימים.

הקורס יתקיים החל מה21.1.24.

עלות 2,500 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

הדרך

׳הדרך׳ הוא משחק סימולציה שפותח באולימפוס עבור כל יוצר ויוצרת שעסוקים בשאלות על הדרך שבה הם הולכים. במהלך המשחק ננסח את דרכנו בעולם: מה אני רוצה לעשות ולמה? מה הם הצעדים שעלי לעבור בדרכי? מה עלי ללמוד ולהשיג, ומה כבר יש ברשותי?

״הדרך״ הוא ערב לשישה משתתפים, שבמהלכו קבוצה קטנה של יוצרות ויוצרים מתכנסת סביב משחק לוח ודנה בדרכו האישית של כל אחד מהם, ובדרך שאנו מתווים ביחד. ״הדרך״ נמשך כשלוש שעות. הוא בוחן את אופני הפעולה, נטילת הסיכונים וקבלת ההחלטות שלנו כאמנים. נצא ממנו עם חשיבה קונקרטית ומוחשית יותר על הצעד הבא שלנו וכיצד עלינו לעשותו.
תאריכים חדשים יפורסמו בהמשך.
עלות 110 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

הרשמה בלינק:
https://www.schoolofthecity.org/product-page/haderech

טיול להר/מור קדישזון

טיול היא תכנית לימוד אישית שנועדה לאדם אחד. זוהי הזמנה להלך במשך יום מחוץ לסביבה שלך. לצאת מהבית, לעלות אל ההר, ולהביט משם על חייך והרגליך כיוצר.
התכנית מתחילה בנסיעה להר בצפון ולאחריה מפגש בן שלוש וחצי שעות.
במהלך המפגש תשבו, תלכו, תדברו, תשתקו, ובעיקר תקדישו זמן, במקום שקט ורחוק, לשאלות שמהוות את לב ליבה של העשייה שלכם. מה מעניין אותנו הרגע? מה עוד היינו רוצים להשיג? ולמה בסטודיו כבר התרגלנו? בטיול ננסח תשובות לשאלות הללו בקול רם, ובסופו נשמור על קור דק של קשב ותשומת לב הררית דרך כתיבה אישית והתכתבות. חודש לאחר הטיול הראשון, נעלה אל ההר למפגש נוסף, שיסכם חודש של הליכה מחוץ לעצמנו.

מועד לתחילת הטיול יתואם במייל
עלות: 1200 ש״ח.

bottom of page