אני מעוניינ.ת להירשם / לקבל מידע נוסף אודות

תודה שנרשמת! נהיה בקשר בקרוב

ערן איזנהמר

מנהל התוכנית, אדריכל ואוצר, מרצה במחלקה לעיצוב מבנה וסביבה בשנקר. מחקריו עוסקים באדריכלות ובחיים בעיר כמרחב להתנסות, למידה ופעולה באמצעות פרקטיקות של אומנות, פרפורמנס ועיצוב.

הילה כהן שניידרמן

אוצרת ומרצה לאומנות, בעלת תואר שני בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. אוצרת ראשית של מובי: מוזיאוני בת ים ומתמחה בפרויקטים תלויי מקום המבוססים על מחקר אומנותי מתמשך.

אנה ווילד

אומנית פרפורמנס ומיצב, בוגרת תוכנית תואר שני DasArts, אמסטרדם ובית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. עוסקת ביצירת מצבים ותנאים שהופכים למידה והבנה לפעולות חתרניות ופיוטיות.

מעיין מוזס פלטניק

יוצרת וידאו ופרפורמנס, בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי ובעלת תואר שני באומנות ציבורית מאוניברסיטת באוהאוס בוויימאר. עוסקת בקשר שבין מרחב עירוני, אומנות וחינוך.

יוני רז פורטוגלי

סופר ומסאי. כתביו מתפרסמים בישראל (מעיין, הארץ) ובעולם (n+1, Popula). בעל תואר ראשון בקולנוע וספרות ותואר שני בספרות יידיש וספרות צרפתית מאוניברסיטת תל אביב. לומד קראטה.

רותם וולק

יוצרת תיאטרון, סאונד ופרפורמנס לבמה ולמרחב הציבורי. בעלת תואר ראשון בבימוי והוראת תיאטרון מסמינר הקיבוצים ותואר שני בפרפורמנס מאוניברסיטת Goldsmiths בלונדון. רבות מעבודותיה תלויות מקום ומשלבות סיורי הליכה בעיר.

רוני רביב

אמנית ופדגוגית. בעלת תואר ראשון מבית הספר לאמנות רב תחומית במכללת שנקר ותואר שני בחינוך ואמנות מאוניברסיטת גולדסמית'ס בלונדון. עוסקת בהוראה ופיתוח פרוייקטים העוסקים בקשר שבין תהליכים של יצירה ולמידה.

מור קדישזון

אסף אלקלעי

אמן פיסול, וידאו, צילום ומיצב. בוגר תואר ראשון בצילום ושני באמנות מבצלאל והתוכנית לימודי חינוך לאמנות מהאוניברסיטה העברית בירושלים בשיתוף בצלאל. כיום מרצה בבית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים, מלמד ועובד כרכז פרויקטים חברתיים ומנהל את לימודי חינוך לאמנות בתוכנית המשולבת של האונ׳ העברית ובצלאל.
עוסק בשאלת אופני היצירה ובאיך ניתן ליצור מרחבים מיטיבים ללמידה, כיוצר וכמורה.דנה פריבס

דנה פריבס, מעצבת וחוקרת תהליכי שינוי ולמידה במגזר הציבורי, מפתחת תכניות מנהיגות במכון מנדל למנהיגות, ומנחה
צוותים וארגונים במתודולוגיה של חשיבה עיצובית (Design thinking). מלמדת עיצוב שינוי בתואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל.

האולימפוס מציע ליוצרים מכל התחומים הרפתקאות לימוד אקספרימנטליות, מאתגרות, ולעיתים גם די מוזרות, שנועדו לנסח או לגלות-מחדש את המצפן היצירתי שלכם כרגע. זוהי תכנית א-מדיומלית למעוניינים במסגרת רצינית, מקורית וחסרת פשרות לניסוח שאלות המהות של יצירתם בזמן הזה. 

 

אנחנו מציעים שיח מעמיק, כנה ומאתגר סביב יצירתם; פיתוח רגישויות ויכולות חדשות שיעשירו את הפרקטיקה היצירתית שלכם (כמו סדנה בקריאת-חלל, למשל, סדנת קריאה איטית, או קורס במינימליזם); אופן לימוד המותאם לקצב הלמידה של כל אחד מהמשתתפים, ופדגוגיה שיוויונית שבה המנחים והתלמידים מלמדים זה את זה. אצלנו לא תמצאו הרצאות פרונטליות או ביקורות שיפוטיות והיררכיות במעמד צד אחד. 

 

תכניות הלימוד שלנו דורשות חריצות, אומץ, אחריות ושאפתנות שאליהן מתחייבים המנחים והלומדים גם יחד. הן מתקיימות בקבוצות קטנות של עד שמונה אנשים. בזכות האנרגיה, האינטימיות והיחס הרציני, תכניות הלימוד שלנו מולידות לעיתים קרובות תערוכות משותפות, פרסומים ומיזמים אמנותיים, המוצגים בגלריות של בית ליבלינג ובמקומות אחרים. 

 

על מבחר פרויקטים שיצאו מהאולימפוס תוכלו לקרוא כאן (בקרוב). 

 

האולימפוס נמצא בבית ליבלינג, מרכז תרבות תל אביבי פעיל במיוחד. בקומת הקרקע של הבניין נמצאים בית הקפה ״לב״ וסטודיו לאמנות ואדריכלות. בקומה הראשונה שוכנים חדרי המחקר של האולימפוס, ובקומה השניה נמצאת גלריה לאמנות עכשווית. במרתף תמצאו את ׳הר׳ - מרכז קטן לפרפורמנס ומחול, ואת נגריית הבית. 

 

בצוות המנחים של האולימפוס אמנים, אוצרים, אדריכלים, מעצבים וכותבים פעילים, שמפתחים יחד מדי שנה סילבוס מתעדכן של תכניות לימוד חדשות ומקוריות ליוצרים. התכניות שלנו משקפות את רוח הזמן, את תחומי המחקר העכשווים שלנו כיוצרים, ואת הידע המשותף שיצרנו יחד. 

האולימפוס פועל בתל אביב מאז שנת 2020. 

 

תכניות הלימוד של האולימפוס לשנת 22/3 מתמקדות בשלושה נושאים:

*הראשון מציע ליוצרים ויוצרות שאפתניות מסגרות ושונות לזיקוק ושכלול עבודתם ושפתם כיוצרים.

*השני מציע הרפתקאות לימוד מיניאטוריות ומתחלפות, הצעות קצרצרות לערעור הרגלים יצירתיים והעמקת יכולות.

*השלישי מתמקד בהשפעת מלאכת הפדגוגיה על הפרקטיקה האמנותית. תכניות הלימוד במסגרת הזו מיועדות ליוצרות ויוצרים שפועלים גם בתחומי ההוראה. 

כתיבה קונקרטית

כל הצעה שאנחנו מגישים לפרויקט חדש, כל בקשה למלגה, לפרס או אפילו הזמנה לתערוכה דורשות את תיאור העבודה שלנו בכתב. ובכל זאת, כתיבה סביב אמנות ויצירה נותרת פעמים רבות מעורפלת, כללית, בלתי-מתקשרת, כמו לא מצליחה לתאר את הדברים כפי שהינם. 

בתכנית הכתיבה הקונקרטית אנו מציעים לאנשים יוצרים סדנה בכתיבה בהירה, מדויקת וקונקרטית. נלמד לכתוב על העבודות והרעיונות שלנו מבלי לברוח אל מושגים ערפיליים או סיסמאות, ונתרגל כיצד לתאר אותם בפשטות ובאופן קונקרטי. כתיבה קונקרטית מאפשרת לנו לתאר את הקיים - את המחשבות המסויימות שלנו, את הדברים המסויימים שאנחנו רואים ומרגישים. היא מאפשרת לנו להיות מובנים יותר עבור אחרים, אך לא פחות מכך - עבור עצמנו.

דרך תרגילי התבוננות והקשבה, ותוך התנסות בתרגילי כתיבה במשכים שונים, נלמד לפתח את הקשב שלנו אל הקונקרטי והמסויים, ולהשתמש במילים פשוטות ובהירות כדי לתאר את מה שקורה לנגד עינינו, אוזנינו וידינו. פיתוח הטכניקה של הכתיבה הקונקרטית תחדד את תחושת הנוכחות, את יכולת ההתבוננות של המשתתפים בסדנה, תוך שכלול יכולות הניסוח ובחירת המילים. 

הדרך

הדרך׳ הוא משחק סימולציה שפותח באולימפוס עבור כל יוצר ויוצרת שעסוקים בשאלות על הדרך שבה הם הולכים. במהלך המשחק ננסח את דרכנו בעולם: מה אני רוצה לעשות ולמה? מה הם הצעדים שעלי לעבור בדרכי? מה עלי ללמוד ולהשיג, ומה כבר יש ברשותי?

 

״הדרך״ הוא ערב לשישה משתתפים, שבמהלכו קבוצה קטנה של יוצרות ויוצרים מתכנסת סביב משחק לוח ודנה בדרכו האישית של כל אחד מהם, ובדרך שאנו מתווים ביחד. ״הדרך״ נמשך כשלוש שעות. הוא בוחן את אופני הפעולה, נטילת הסיכונים וקבלת ההחלטות שלנו כאמנים. נצא ממנו עם חשיבה קונקרטית ומוחשית יותר על הצעד הבא שלנו וכיצד עלינו לעשותו.

 

ערבי משחק מתארגנים באולימפוס מעת לעת. הרשמו למיילינג ליסט שלנו כדי לקבל הזמנה למועד הבא.

פידבק

בכל תהליך יצירה יש רגעים שבהם אנחנו זקוקים לדיאלוג, למבט מבחוץ. אך איזו שיחה מתנהלת כאשר אנחנו מציגים עבודה-בתהליך? האם פידבק כזה יכול להעניק לנו כלים ומחשבות חדשות על הדבר שבו אנחנו שקועים?  בסדנת הפידבק נתרגל שיחה קבוצתית, בקבוצה קטנה, שעיקרה הוא להזין-בחזרה. כל יוצר המשתתף בסדנה יציג עבודה-בתהליך ויקבל עליה פידבק משאר חברי הקבוצה, מתוך תפיסה של פידבק ככלי שימושי שתפקידו לחולל דיון מעמיק ומרחיב מעבר למתן ביקורת והבעת דעה.

 

סדנת הפידבק של האולימפוס פותחה בהשראת שיטת הפידבק של בית הספר דאסארטס (DasArts) באמסטרדם ובאישור בית הספר. השיטה מורכבת ממספר פורמטים קבועים שדרכם נותנים ומקבלים פידבק מעמיק. למפגש הפידבק ישנו מנחה שמכין את הסשן ביחד עם המציג ועוזר לו למקד אותו. מציג העבודה-בתהליך מנסח שאלה שתפקידה למקד את הפידבק בנושאים הרלוונטיים לו. במהלך הסשן אוסף המנחה את הרעיונות, ההצעות והדעות ומתעד אותם עבור המציג.

 

הסדנה מתאימה לאמנים מכל תחום, ולמנחי סטודיו וסדנאות באקדמיות ובתי ספר מכל תחומי היצירה (עיצוב אדריכלות, מחול, אמנות ועוד) המעוניינים ברכישת כלי חדש למתן פידבק. 

צוות ההנחייה של פידבק מורים ותלמידים באולימפוס, ובוגרת בית הספר דאסארטס, אמסטרדם.

 

פידבק פתוח כעת למשתתפות התוכניות השונות. פרטים נוספים בעת ההרשמה.

יום ושעה יקבעו בהמשך

צרו קשר

03-7431025

אידלסון 29, תל-אביב יפו

שעות פעילות / הכניסה חופשית

א עד ה בשעות 8:00-19:00

שישי 8:00-14:00

שבת 9:00-14:00

שיתוף פעולה ישראלי־גרמני

מינהל קהילה, תרבות וספורט / אגף התרבות והאמנויות

​​

חניה

אורחי בית ליבלינג זכאים להנחה של 75% בחניון בצלאל הסמוך. אנא הקפידו להגיע עם שובר החניה לקבלה של בית ליבלינג ולקבל מדבקת הנחה בטרם העזיבה.