top of page

ערן איזנהמר

מנהל תוכנית אולימפוס, אדריכל ואוצר. מחקריו עוסקים באדריכלות ובחיים בעיר כמרחב להתנסות, למידה ופעולה באמצעות פרקטיקות של אדריכלות ואומנות, פרפורמנס ועיצוב.

טל אלפרשטיין

טל אלפרשטיין (1985) בעלת BFA מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, וMA מבית הספר לקולנוע וטלוויזיה, אוניברסיטת תל-אביב. אלפרשטיין היא אמנית רב-תחומית, יוצרת פרפורמנס וידאו וקולאז׳.
אלפרשטיין הציגה את עבודותיה בתערוכות ובפסטיבלים בישראל, באירופה ובמזרח אסיה. סרטה הקצר Home Movie הוא הסרט הזוכה לשנת 2021 בפסטיבל Videodrunk לקולנוע אלטרנטיבי שבאונטריו, קנדה. עבודות הוידאו שלה הוקרנו בביאנלה לאמנות בקובנה ליטא, ב- NEXT! פסטיבל דוק-אביב, וב-D’EST פלובדיב בולגריה. אלפרשטיין זכתה למענקים על יצירתה מקרן רבינוביץ׳, המפעל לפרוייקטים מיוחדים של עיריית ת״א ומקרן הפיס לאמנות ותרבות. תערוכת היחיד האחרונה שלה, ׳פְּנִים׳, הוצגה בשנת 2022 בבית ליבלינג בת״א. כעת היא יוצרת פרוייקט חדש במסגרת חממת פיס לאמנות בגלריה ״המקרר״ בת״א. אלפרשטיין היא אחת ממשתתפות המחזור הבא בתוכנית הרזידנסי ארטפורט לשנת 23-24.

אנה ווילד

אומנית פרפורמנס ומיצב, בוגרת תוכנית תואר שני DasArts, אמסטרדם ובית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. עוסקת ביצירת מצבים ותנאים שהופכים למידה והבנה לפעולות חתרניות ופיוטיות.

רותם וולק

יוצרת תיאטרון, סאונד ופרפורמנס לבמה ולמרחב הציבורי. בעלת תואר ראשון בבימוי והוראת תיאטרון מסמינר הקיבוצים ותואר שני בפרפורמנס מאוניברסיטת Goldsmiths בלונדון. רבות מעבודותיה תלויות מקום ומשלבות סיורי הליכה בעיר.

יואב וינפלד

יואב וינפלד הוא אמן ואוצר, בוגר תואר ראשון ושני באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. עבודתו עוסקת בייצוגים של טכנולוגיות באמצעים לו-טקיים, ובקשרים בין טכנולוגיה ומצבים נפשיים כגון כהות חושים ואגרסיות מודחקות. וינפלד הוא מיסד שותף של חלל התצוגה “אופנובנק” והגלריה העירונית “תער”, יחד עם עומר שיזף. השניים אצרו את “רודפי מדרכות”, התערוכה המרכזית של אירועי אוהבים אמנות” בשנת 2021.
וינפלד זכה בפרס אמן צעיר של משרד התרבות (2021), ועבודותיו נמצאות בין היתר באוסף מוזיאון תל אביב, באוסף כנסת ישראל, באוסף האוניברסיטה העברית, ובאוספים פרטיים.
וינפלד מלמד במחלקה לאמנות באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל.

הילה כהן שניידרמן

אוצרת ומרצה לאומנות, בעלת תואר שני בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. אוצרת ראשית של מובי: מוזיאוני בת ים ומתמחה בפרויקטים תלויי מקום המבוססים על מחקר אומנותי מתמשך.

מרב קמל

אמנית. בוגרת המחלקה לאמנות בבצלאל ומכון כרם להוראת אמנות. זוכת פרס ביאטריס קולינר של מוזיאון ישראל, בו הציגה בשנה האחרונה את התערוכה "מיצי מרה" יחד עם חליל בלבין. עובדת בפיסול, רישום ומיצב. עוסקת בבניית דימויים של התחושה, בהבאת עדויות מתוך חלימה בהקיץ.

מעיין מוזס פלטניק

יוצרת וידאו ופרפורמנס, בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי ובעלת תואר שני באומנות ציבורית מאוניברסיטת באוהאוס בוויימאר. עוסקת בקשר שבין מרחב עירוני, אומנות וחינוך.

דנה פריבס

דנה פריבס, מעצבת וחוקרת תהליכי שינוי ולמידה במגזר הציבורי, מפתחת תכניות מנהיגות במכון מנדל למנהיגות, ומנחה
צוותים וארגונים במתודולוגיה של חשיבה עיצובית (Design thinking). מלמדת עיצוב שינוי בתואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל.

יוני רז פורטוגלי

סופר ומסאי. כתביו מתפרסמים בישראל (מעיין, הארץ) ובעולם (n+1, Popula). בעל תואר ראשון בקולנוע וספרות ותואר שני בספרות יידיש וספרות צרפתית מאוניברסיטת תל אביב.

מור קדישזון

חוקרת ומתרגמת, תופרת עולמות. מגיעה מתחומי האקדמיה, החינוך והטיפול. עוסקת באקולוגיה עמוקה של החיים ושל הסובב אותנו, ובעיקר של מה שקושר את נשמתנו עם נשמת העולם. מתעניינת באלכימיה עכשווית (הומאופתיה), בדבורים (החרקים) ובהשבת הקוסמולוגיה לחיי הרוח, המדע והיומיום.

רוני רביב

אמנית ומחנכת. בעלת תואר ראשון מבית הספר לאמנות רב תחומית במכללת שנקר ותואר שני בחינוך ואמנות מאוניברסיטת גולדסמית'ס בלונדון. עוסקת בהוראה ופיתוח פרוייקטים העוסקים בקשר שבין תהליכים של יצירה ולמידה.

אולימפוס היא תכנית לימוד שלא מהעולם הזה. אנחנו מציעים ליוצרים מכל התחומים הרפתקאות לימוד אקספרימנטליות, מקוריות, מאתגרות, ולעיתים גם די מוזרות, שנועדו לנסח או לגלות-מחדש את המצפן היצירתי שלכם כרגע.

 

האולימפוס היא מסגרת רצינית שבה יוצרים פעילים מתחומים שונים ינהלו איתכם שיח מעמיק, כן וחסר פשרות סביב יצירתכם. תכניות הלימוד שלנו נועדו ללוות ולחדד את תהליך היצירה, ולהעשיר את הפרקטיקה היצירתית שלכם בטכניקות ואיכויות חדשות. הן מותאמות לקצב הלמידה של כל אחד מהמשתתפים, ודוגלות בפדגוגיה שיוויונית שבה המנחים והתלמידים לומדים ביחד. אצלנו לא תמצאו הרצאות פרונטליות או ביקורות שיפוטיות והיררכיות במעמד צד אחד. 

 

תכניות הלימוד שלנו דורשות חריצות, אומץ ושאפתנות, שאליהן מתחייבים גם המנחים וגם הלומדים. הן מתקיימות בקבוצות קטנות של עד שמונה אנשים. בזכות האינטימיות, המחוייבות והאמביציה, תכניות הלימוד שלנו מולידות לעיתים קרובות תערוכות משותפות, פרסומים ומיזמים אמנותיים, המוצגים בגלריה של בית ליבלינג. על מבחר פרויקטים שיצאו מהאולימפוס תוכלו לקרוא כאן (בקרוב).

 

האולימפוס נמצא בבית ליבלינג, מרכז תרבות תל אביבי שפועל מהבוקר עד הלילה. בקומת הקרקע של הבניין נמצאים בית הקפה ״לב״ וסטודיו לאמנות ואדריכלות. בקומה הראשונה שוכנים חדרי המחקר של האולימפוס, ובקומה השניה נמצאת גלריה לאמנות עכשווית. במרתף תמצאו את ׳הר׳ - מרכז קטן לפרפורמנס ומחול, ואת נגריית הבית. 

 

בצוות המנחים של האולימפוס אמנים, אוצרים, אדריכלים, מעצבים וכותבים פעילים, שמפתחים יחד מדי שנה סילבוס מתעדכן של תכניות לימוד חדשות ומקוריות ליוצרים. התכניות שלנו משקפות את רוח הזמן, את תחומי המחקר העכשווים שלנו כיוצרים, ואת הידע המשותף שיצרנו יחד. 


 

בשנת 2022/23 מציע האולימפוס תכניות לימוד סביב שלושה נושאים:

 

- כמדי שנה, אנחנו מציע ליוצרים ויוצרות שאפתניות מסגרות שונות לזיקוק ושכלול עבודתם ושפתם כיוצרים.

- השנה נוספו גם ׳פטריות׳, אלו הצעות קצרצרות לפיתוח יכולות חדשות וערעור הרגלים יצירתיים ישנים. הן מוצעות מעת לעת, וההרשמה אליהן חופשית ואינה מותנית בשיחה מקדימה.

- לצד אלו, אנו מציעים השנה שתי תכניות לימוד המוקדשות להשפעת מלאכת הפדגוגיה על הפרקטיקה האמנותית. תכניות הלימוד במסגרת הזו מיועדות ליוצרות ויוצרים שפועלים גם בתחומי ההוראה. 

 

השתתפות בתכניות הלימוד של האולימפוס כרוכה בשיחה מקדימה והתאמה, נא מלאו את טופס ההרשמה.

לתכניות הקצרות של האולימפוס ניתן להירשם באתר.

כתיבה קונקרטית

כל הצעה שאנחנו מגישים לפרויקט חדש, כל בקשה למלגה, לפרס או אפילו הזמנה לתערוכה דורשות את תיאור העבודה שלנו בכתב. ובכל זאת, כתיבה סביב אמנות ויצירה נותרת פעמים רבות מעורפלת, כללית, בלתי-מתקשרת, כמו לא מצליחה לתאר את הדברים כפי שהינם. 

בתכנית הכתיבה הקונקרטית אנו מציעים לאנשים יוצרים סדנה בכתיבה בהירה, מדויקת וקונקרטית. נלמד לכתוב על העבודות והרעיונות שלנו מבלי לברוח אל מושגים ערפיליים או סיסמאות, ונתרגל כיצד לתאר אותם בפשטות ובאופן קונקרטי. כתיבה קונקרטית מאפשרת לנו לתאר את הקיים - את המחשבות המסויימות שלנו, את הדברים המסויימים שאנחנו רואים ומרגישים. היא מאפשרת לנו להיות מובנים יותר עבור אחרים, אך לא פחות מכך - עבור עצמנו.

דרך תרגילי התבוננות והקשבה, ותוך התנסות בתרגילי כתיבה במשכים שונים, נלמד לפתח את הקשב שלנו אל הקונקרטי והמסויים, ולהשתמש במילים פשוטות ובהירות כדי לתאר את מה שקורה לנגד עינינו, אוזנינו וידינו. פיתוח הטכניקה של הכתיבה הקונקרטית תחדד את תחושת הנוכחות, את יכולת ההתבוננות של המשתתפים בסדנה, תוך שכלול יכולות הניסוח ובחירת המילים. 

עלות 960 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

מלאו את טופס ההרשמה ונעדכן על תאריכים בקרוב.

הדרך

הדרך׳ הוא משחק סימולציה שפותח באולימפוס עבור כל יוצר ויוצרת שעסוקים בשאלות על הדרך שבה הם הולכים. במהלך המשחק ננסח את דרכנו בעולם: מה אני רוצה לעשות ולמה? מה הם הצעדים שעלי לעבור בדרכי? מה עלי ללמוד ולהשיג, ומה כבר יש ברשותי?

 

״הדרך״ הוא ערב לשישה משתתפים, שבמהלכו קבוצה קטנה של יוצרות ויוצרים מתכנסת סביב משחק לוח ודנה בדרכו האישית של כל אחד מהם, ובדרך שאנו מתווים ביחד. ״הדרך״ נמשך כשלוש שעות. הוא בוחן את אופני הפעולה, נטילת הסיכונים וקבלת ההחלטות שלנו כאמנים. נצא ממנו עם חשיבה קונקרטית ומוחשית יותר על הצעד הבא שלנו וכיצד עלינו לעשותו.

עלות 110 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

ערבי משחק מתארגנים באולימפוס מעת לעת. הרשמו למיילינג ליסט שלנו כדי לקבל הזמנה למועד הבא.

פידבק

בכל תהליך יצירה יש רגעים שבהם אנחנו זקוקים לדיאלוג, למבט מבחוץ. אך איזו שיחה מתנהלת כאשר אנחנו מציגים עבודה-בתהליך? האם פידבק כזה יכול להעניק לנו כלים ומחשבות חדשות על הדבר שבו אנחנו שקועים?  בסדנת הפידבק נתרגל שיחה קבוצתית, בקבוצה קטנה, שעיקרה הוא להזין-בחזרה. כל יוצר המשתתף בסדנה יציג עבודה-בתהליך ויקבל עליה פידבק משאר חברי הקבוצה, מתוך תפיסה של פידבק ככלי שימושי שתפקידו לחולל דיון מעמיק ומרחיב מעבר למתן ביקורת והבעת דעה.

 

סדנת הפידבק של האולימפוס פותחה בהשראת שיטת הפידבק של בית הספר דאסארטס (DasArts) באמסטרדם ובאישור בית הספר. השיטה מורכבת ממספר פורמטים קבועים שדרכם נותנים ומקבלים פידבק מעמיק. למפגש הפידבק ישנו מנחה שמכין את הסשן ביחד עם המציג ועוזר לו למקד אותו. מציג העבודה-בתהליך מנסח שאלה שתפקידה למקד את הפידבק בנושאים הרלוונטיים לו. במהלך הסשן אוסף המנחה את הרעיונות, ההצעות והדעות ומתעד אותם עבור המציג.

 

הסדנה מתאימה ליוצרים מכל תחום, ולמנחי סטודיו וסדנאות באקדמיות ובתי ספר מכל תחומי היצירה (עיצוב אדריכלות, מחול, אמנות ועוד) המעוניינים ברכישת כלי חדש למתן פידבק. 

צוות ההנחייה של פידבק מורים ותלמידים באולימפוס, ובוגרת בית הספר דאסארטס, אמסטרדם.

 

עלות 960 ש״ח / 25% הנחה לתושבי תל אביב-יפו במסגרת תכנית ההוזלה ליוקר המחייה של העיריה.

מלאו את טופס ההרשמה ונעדכן על תאריכים בקרוב.

צרו קשר

03-7431025

אידלסון 29, תל-אביב יפו

שעות פעילות / הכניסה חופשית

א עד ה בשעות 8:00-19:00

שישי 8:00-14:00

שבת 9:00-14:00

שיתוף פעולה ישראלי־גרמני

מינהל קהילה, תרבות וספורט / אגף התרבות והאמנויות

​​

חניה

אורחי בית ליבלינג זכאים להנחה של 75% בחניון בצלאל הסמוך. אנא הקפידו להגיע עם שובר החניה לקבלה של בית ליבלינג ולקבל מדבקת הנחה בטרם העזיבה.

bottom of page