ערן איזנהמר

מנהל התוכנית, אדריכל ואוצר, מרצה במחלקה לעיצוב מבנה וסביבה בשנקר. מחקריו עוסקים באדריכלות ובחיים בעיר כמרחב להתנסות, למידה ופעולה באמצעות פרקטיקות של אומנות, פרפורמנס ועיצוב.

גיא שרף

מוזיקאי, חוקר את הקשר בין סאונד ודימוי, יוצר מוזיקה לעבודות במה. בונה כלי נגינה ניסיוניים ואינסטליישנים מוזיקליים-פיסוליים. גיא מורה בביה״ס לתיאטרון חזותי.

מעיין מוזס פלטניק

יוצרת וידאו ופרפורמנס, בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי ובעלת תואר שני באומנות ציבורית מאוניברסיטת באוהאוס בוויימאר. עוסקת בקשר שבין מרחב עירוני, אומנות וחינוך.

ישי שפירא קלטר

אומן ומרצה לאומנות, בעל תואר ראשון מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ובעל תואר שני ממכללת האנטר בניו יורק. עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות בישראל ובחו״ל. אוצר את חלל התערוכות הנודד ונטילטור.

יוני רז פורטוגלי

סופר ומסאי. כתביו מתפרסמים בישראל (מעיין, הארץ) ובעולם (n+1, Popula). בעל תואר ראשון בקולנוע וספרות ותואר שני בספרות יידיש וספרות צרפתית מאוניברסיטת תל אביב. לומד קראטה.

הילה כהן שניידרמן

אוצרת ומרצה לאומנות, בעלת תואר שני בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. אוצרת ראשית של מובי: מוזיאוני בת ים ומתמחה בפרויקטים תלויי מקום המבוססים על מחקר אומנותי מתמשך.

אנה ווילד

אומנית פרפורמנס ומיצב, בוגרת תוכנית תואר שני DasArts, אמסטרדם ובית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. עוסקת ביצירת מצבים ותנאים שהופכים למידה והבנה לפעולות חתרניות ופיוטיות.

מרב קמל

אומנית בעלת תואר ראשון מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ומורה לאומנות. עבודותיה הוצגו במוזיאונים וגלריות בישראל ובחו״ל.

אודות התוכנית

אולימפוס היא תוכנית לימוד שלא מהעולם הזה. אנחנו מציעים תכנית חדשה וייחודית לאמנים ויוצרים מכל תחום, שסיימו את לימודיהם הגבוהים ומחפשים מסגרת גמישה להמשך פיתוח העשייה היצירתית, ולמפגש משמעותי עם יוצרים מתחומים שונים.

 

באולימפוס לא תמצאו הרצאות פרונטליות או ביקורות היררכיות במעמד צד אחד. פילוסופיית הלימוד שלנו מתאפיינת במחקר משותף המבוסס על דיאלוג חד, כנה ושיוויוני. אנחנו מתמקדים באיכות המפגש ובדיוקו, תוך קשב רב לאופי ולקצב הלמידה של כל יוצר. אנחנו מציעים דיאלוג מאתגר, סוער, נסיוני, מעמיק, מפתיע ורב תחומי. או במילים אחרות, הרפתקאת לימוד. 

 

אנחנו מציעים ארבע תוכניות מרכזיות, שפותחו במיוחד עבור האולימפוס על ידי צוות של פדגוגים, אדריכלים, אמנים ואוצרים: ״הר גורל״, המתמקדת בשכלול דרכי העבודה בסטודיו, ובפיתוח שיח מעמיק ומשמעותי סביב עבודתנו; ״שפה״, המתמקדת בהמשגה של הפרקסיס האישי שלנו, וביצירה של טרמינולוגיה פנימית אותה ניתן להציע ככלי עבודה לשותפים נוספים; ״זיקוק״, המציעה הרפתקת לימוד יוצאת דופן בליווי אישי, המתקיימת במרחב הביתי של המשתתפים, ומתמקדת בפיתוחו של דבר מסויים לבחירתכם; ותכנית ״פרוסט״, המוקדשת לשכלול מלאכת הקריאה בחיי היוצר, באמצעות קריאה איטית ופעילה של ״בעקבות הזמן האבוד״ מאת מרסל פרוסט. 

 

לצד התכניות המרכזיות, מציע האולימפוס במהלך השנה גם רשת ״פטריות״: הרפתקאות לימוד חד-פעמיות באורכים משתנים, ניצוצות של ידע חי לפני הפיכתו לתערוכה או מאמר. לפטריות מוזמנות אלו המעוניינות להצטרף-לרגע אל תהליך מחקר או עבודה בהתהוות מאת אמן יוצר או חוקר שעבודתו משכה את תשומת ליבנו- הצצה אל עולמות ידע חדשים ומסעירים עם התגלותם.

הדרך

הר גורל / ערן איזנהמר ואנה ווילד

משחק ׳הדרך׳ הוא משחק סימולציה שבמהלכו מנסחים המשתתפים את דרכם בעולם: מה אני רוצה לעשות ולמה? מה הם הצעדים שעלי לעבור בדרכי? מה עלי ללמוד ולהשיג, ומה כבר יש ברשותי?

״הדרך״ הומצא באולימפוס כאמצעי לקבלת בחינת אופני פעולה, נטילת סיכונים, ניסוח מטרות וקבלת החלטות בתוך מציאות נזילה.

זהו משחק לוח המיועד לשישה משתתפים ונמשך שלוש שעות. ערב שבו קהילה קטנה של יוצרים מתכנסת סביב לוח ודנה בדרכו האישית של כל אחד, ובזו שאנחנו מתווים ביחד. באמצעות המשחק נעמיק בנושאים כמו הזדמנות, בחירה, כנות, אומץ, הליכה לאיבוד ומציאת הדרך.

עלות: 80 ש״ח
סבב נוסף של המשחק מתקיים באולימפוס מעת לעת.

פידבק: הזן-חזרה

הר גורל / ערן איזנהמר ואנה ווילד

בכל תהליך יצירה יש רגעים שבהם אנחנו זקוקים לדיאלוג, למבט מבחוץ. איזו מן שיחה מתנהלת כאשר אנחנו מציגים עבודה-בתהליך? האם פידבק כזה מצליח לתת לנו כלים ומחשבות חדשות על הדבר שבו אנחנו שקועים?

בסדנת הפידבק נתרגל שיחה קבוצתית, בקבוצה קטנה, שעיקרה הוא להזין-בחזרה. כל יוצר יציג עבודה-בתהליך ויקבל עליה פידבק משאר חברי הקבוצה, מתוך תפיסה של פידבק ככלי שימושי שתפקידו לחולל דיון מעמיק ומרחיב מעבר למתן ביקורת והבעת דעה.

סדנת הפידבק של האולימפוס פותחה בהשראת שיטת הפידבק של בית הספר דאסארטס (DasArts) באמסטרדם. השיטה מורכבת ממספר פורמטים קבועים שדרכם נותנים ומקבלים פידבק מעמיק. למפגש הפידבק יש מנחה שמכין את הסשן ביחד עם המציג ועוזר למקד אותו. מציג העבודה-בתהליך מנסח שאלה שתפקידה למקד את הפידבק בנושאים הרלוונטיים לו. במהלך הסשן יאסוף המנחה את הרעיונות, ההצעות והדעות ויתעד אותם עבור המציג.

פידבק פתוח כעת למשתתפות התוכניות השונות. פרטים נוספים בעת ההרשמה.